Dobry Hotel, Gdańsk
Żeglarstwo na lodzie?

Żeglarstwo na lodzie?

Wybierz termin
05 gru 2021
06 gru 2021
15 grudnia 2020

Poznaj zalety bojerów

Żeglarstwo bojerowe to wyjątkowy sport zimowy, któremu dużą popularność przyniósł początek XX wieku, choć jeszcze wcześniej był rozgrywany między innymi w Ameryce Południowej i Prusach Wschodnich. Zawody w bojerach opierają się na kilku wyścigach wyznaczoną trasą, zwykle w kształcie trójkąta, po zamarzniętych akwenach. Chociaż obecne zimy nie sprzyjają żeglarzom lodowym, warto dowiedzieć się, jak wygląda ten sport od środka.

Wyróżniki żeglarstwa lodowego

„Pływanie” po lodzie jest doskonałą alternatywą dla tych, którzy już mieli do czynienia z żaglami. Bojer to ślizg lodowy, poruszający się na trzech płozach, który napędzany jest wiatrem jak żaglówka, ale potrafi osiągnąć prędkość znacznie powyżej 100 km/h. Mimo że od powstania bojerów w latach 30. nastąpiła rewolucja technologiczna, która te prędkości zwiększyła, założenia klasy praktycznie pozostały niezmienione.

Bojery to sport dla każdego

Aby zacząć żeglować po lodzie nie potrzeba specjalnych kwalifikacji, ale jeśli ktoś wcześniej żeglował, będzie miał ułatwione zadanie, gdyż zasady są dokładnie takie same, jak dla jachtu żaglowego. To, co odróżnia bojery, to szybkość i fakt, że jest znacznie mniej czasu na podjęcie decyzji za sterem. Zimą na Mazurach bez problemu można wypożyczyć bojery, gdyż wiele ośrodków, chociażby w Mikołajkach, organizuje aktywny wypoczynek dla wielbicieli żeglarstwa. Niezbędne będzie jedynie ciepłe ubranie, podobne do tego, które kupujemy na narty oraz kask, ale ten również bez problemu można wypożyczyć.

Niewielkie koszty i wyjątkowa społeczność

Koszty są porównywalne do wyjazdu na narty. Ale to, co szczególne w tym sporcie, to integracja bojerowych fanów. Sezon na bojery trwa maksymalnie do 3,5 miesiąca w roku. Jednak gdy ktoś spróbuje żeglarstwa lodowego, szybko złapie bakcyla, zwłaszcza że społeczność bojerowa utrzymuje ze sobą kontakty również poza sezonem. Sport sprawia, że nawiązują się przyjaźnie na całe życie, a gdy rozpoczyna się sezon, regaty są bardzo ważnym wydarzeniem socjalnym.

Bezpieczeństwo to podstawa

Ze względu na specyfikę żeglarstwa lodowego, należy uprawiać ten sport z głową. Akwen zawsze musi zostać sprawdzony, a niebezpieczne miejsca odpowiednio oznakowane. Wiadomo, że z grubością lodu bywa różnie. Jego powierzchnia jest badana pod kątem grubości  i wytrzymałości.  Ujemne temperatury z jednej strony tworzą bezpieczną grubość lodu, a z drugiej strony powodują powstawanie pęknięć powierzchni i przełomów. Nawet, gdyby doszło do wypadku, np. lód załamałby się pod bojerem, specjalne jednostki czuwają nad bezpieczeństwem i są w stanie od razu udzielić pomocy.

Atrakcyjny sposób na wolne weekendy

Bojery to sport dla ludzi o mocnym charakterze. W wariancie turystycznym daje niesamowitą frajdę. W wariancie regatowym pozwala na starty w randze mistrzostw świata nawet tym, dla których żeglarstwo jest tylko przyjemnym dodatkiem. Wiele osób zaczęło przygodę z bojerami od weekendowego kursu na Mazurach, a w następnym sezonie stały na linii startu prawdziwych regat. Innymi słowy, jest to doskonały sport dla ludzi zajętych, mających pracę, rodzinę. W odróżnieniu od profesjonalnego żeglarstwa, które wymaga całorocznego poświęcenia na treningi, bojerowy sezon trwa przez 12-14 weekendów. Rokrocznie odbywają się Mistrzostwa Europy w bojerach. W 2020 r. zostały odwołane wskutek złych warunków pogodowych – brak wiatru i odwilż. Planowane na grudzień 2020 roku Mistrzostwa Świata i Ameryki nie odbyły się ze względu na pandemię.

Rezerwacja niedostępna

W celu zarezerwowania pobytu prosimy o kontakt z recepcją.

Bezpieczny Hotel - nasze działania w związku z pandemią Covid-19 Czytaj więcej
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij