Dobry Hotel, Gdańsk
Oświadczenie  w związku z wirusem SARS-CoV-2

Oświadczenie w związku z wirusem SARS-CoV-2

Wybierz termin
09 kwi 2020
10 kwi 2020
13 marca 2020
Szanowni Goście,
 
czując się odpowiedzialni za Państwa bezpieczeństwo i komfort podczas pobytu w naszym hotelu oraz troszcząc się o Państwa zdrowie, wprowadziliśmy procedury i środki prewencyjne, które stanowią priorytet dla naszych pracowników. Dotyczą one utrzymania szczególnej higieny i czystości w pokojach, restauracjach, SPA i Fitness oraz częściach wspólnych hotelu.
 
Wprowadziliśmy m.in. następujące działania:
 
Części wspólne hotelu:
Systematycznie dezynfekujemy odpowiednimi środkami wszystkie elementy wymagające dezynfekcji w częściach wspólnych, między innymi takie jak: blat recepcyjny, blat barowy, klamki, wyposażenie toalet w częściach wspólnych, poręcze, przyciski w windzie i wszystkie inne elementy narażone na częsty dotyk.
Pokoje:
Nasz personel służby pięter z najwyższą starannością przy każdym sprzątaniu dezynfekuje wszystkie klamki, piloty do telewizorów, wszelkie włączniki i przełączniki, powierzchnię biurka, telefony, czajniki, uchwyty w łazience i wszystkie inne elementy narażone na częsty dotyk.
Restauracje:
dezynfekowane są przyciski w ogólnodostępnych ekspresach do kawy, krzesła, stoły, przyborniki i wszystkie elementy narażone na częsty dotyk.
Talerze, sztućce, szkło każdorazowo myte są w wyparzarkach.
Nasi pracownicy – kucharze, pomoc kuchenna używają rękawiczek i odzieży ochronnej.
Wszyscy nasi pracownicy zostali zobligowani do szczególnej kontroli swojego stanu zdrowia oraz przestrzegania zaostrzonych procedur dotyczących higieny i czystości.
Do Państwa dyspozycji, w różnych punktach hotelu (np.  przy recepcji, restauracji), ustawione zostały w miarę możliwości środki dezynfekujące.
Zachęcamy również do korzystania z płatności bezgotówkowych (terminale są również dezynfekowane).
 
Zapewniamy, że robimy wszystko, aby Państwa pobyt w naszym hotelu był bezpieczny, spokojny i pozostawił pozytywne wrażenia. 
 
 
Zarząd Grupy Dobry Hotel

Rezerwacja niedostępna

W celu zarezerwowania pobytu prosimy o kontakt z recepcją.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij